سایر محصولات

انواع رادیاتور

معرفی انواع رادیاتور

معرفی انواع رادیاتور

شوفاژ یا همان رادیاتور سال ها است به عنوان یکی از اصلی ترین روش ها برای گرم کردن خانه ایرانی ها به کار میرود. با وجود پیشرفت علم و فناوری و معرفی روشهای مدرن تهویه هوا در خانه هنوز نیز بسیاری از ایرانی‌ها استفاده از شوفاژ را بهترین روش برای گرم کردن خانه خود به حساب می آورند. اگر بخواهیم دقیق به نحوه گرم کردن شوفاژ نگاه کنیم این وسیله کاربردی تلاش می‌کند با جابجا کردن هوا در اتاق آن را گرم کند. در واقع هوای گرمی که از شوفاژ ها ایجاد می شود از آنجا که بسیار سبک هستند به سمت بالا رفته و هوای سرد جای آن را می گیرد.

 برخلاف روش های دیگر این چرخش هوا به حدی مداوم و پی در پی می باشد که در مدت کوتاهی تمامی اتاق گرم می شود. به منظور اینکه شما رادیاتور ها و یا شوفاژ ها را گرم کنید باید آب گرم را از طریق موتورخانه و سپس پکیج به داخل شوفاژ ها برسانید که این گرمای ایجاد شده از طریق شوفاژ ها نیز این جابه‌جایی را انجام دهند شاید برای شما جالب باشد که بدانید آبی که داخل شوفاژها گرم شده همیشه در جریان بوده و پس از سرد شدن مجدد به موتورخانه برمیگردد.

ادامه مطلب

معمولاً از رادیاتور و شوفاژ برای گرم کردن خانه هایی که در آن رطوبت وجود ندارد استفاده می شود دلیل این مسئله نیز تحت تاثیر این عامل قرار می گیرد که این دستگاه نمی تواند رطوبت اتاق را کنترل کنند. هنگام خرید شوفاژ باید علاوه بر قیمت به مصرف پایین انرژی و تعداد پره های مورد نیاز برای فضای خود نیز دقت کنید شوفاژ ها ممعمولا از سه جنس ساخته می شوند چودن فولاد یا آلمینیوم که در این بین یک پمپ فشار در داخل آنها تعبیه می‌شود.

تا آب دریافتی  را در داخل محفظه ها به گردش بیندازد. امروزه رادیاتورها در انواع و اقسام ختلف به بازار عرضه می شوند و متقاضیان می توانند بر اساس نیاز خود یکی از مدل های آن را انتخاب کرده و برای منزل تهیه کنند. در این پست ما قصد داریم نگاهی به اصلی ترین انواع شوفاژ ها نگاهی انداخته و آن ها را مورد بررسی قرار دهیم.

انواع مختلف رادیاتور در ایران

همانطور که شما در خانه‌های اقوام و خودتان مشاهده میکنید ضرورتاً رادیاتور و شوفاژها به یک صورت و شکل نمی باشند و شما بر اساس محیط خانه و فضا می توانید انواع و اقسام رادیاتور ها را انتخاب کنید ولی سوالی که برای بسیاری از کاربران هومتیک ایجاد می‌شود این است که رادیاتور ها به چند دسته تقسیم می شوند و کدام یک کارایی بهتری نسبت به آن یکی دارند. در این بخش ما قصد داریم برای شما تجزیه و تحلیلی از انواع و اقسام این وسایل کاربردی انجام داده و ارزیابی کنیم برای چه سبک خانه ای کدام جنس رادیاتور مناسب تر هستد.

رادیاتور پنلی

از رایج ترین رادیاتور های داخل کشور که در هر خانه ای نیز دیده می‌شوند رادیاتورهای پنلی هستند که معمولاً از فولاد سخت ساخته می شوند. به منظور اینکه شما بخواهید رادیاتورهای پنلی را ایجاد کنید ابتدا باید ورقه های فولادی را  وارد دستگاه های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک کرده تا به آنها شکل مد نظر خود را بدهید.  بعد از اینکه این فرقه های فولادی به اشکال مورد نظر شما درآمده‌اند می توانید آنها را با استفاده از تجهیزات تمام الکترونیکی و رنگ اپوکسی پلی استر تزئین کرده و سپس روانه بازار کنید. از آنجایی که این شوفاژ ها ابعاد کوچکی دارند در بسیاری از خانه ها به کار می روند .

و فضا را محدود نمی‌کنند. از دیگر مشخصه های این رادیاتورها هزینه پایین نصب تعمیر و نگهداری آنها می باشند. از حسن های استفاده از شوفاژ های پنل ای ظاهر بسیار زیبای آن ها می باشند که دکوراسیون خانه را منحصر به فرد می کند. کسانی که از این پنل ها استفاده می کنند خیلی نباید نگران هواگیری رادیاتور های خود باشند. علاوه بر این از آنجایی که این مدل رادیاتور ها به صورت پره ای عمل می کنند گرمای بسیار زیادی را از خود منعکس می کنند که همین مسئله تحت تاثیر صاف بودن سطح بدن انسان ها می باشد

ویژگی های رادیاتور پنلیِ فولادی

•    زیبایی و جذابیت
•    وزن پایین
•    راندمان حرارتی بیشتر نسبت به انواع پره ای (انتقال حرارتی بیشتر)
•    مقاومت پایین در برابر خوردگی و زنگ زدن

رادیاتور پره ای

از سبک های سنتی رادیاتور در داخل کشور که خانه ‌های قدیمی مملو از آنها بود. این رادیاتورها که از جنس فولاد و آلومینیوم می باشند بیشتر به دلیل استحکام بسیار بالا شناخته می شوند. به دلیل جنس خاص آن ها شما می توانید از آنها در در بخشهای و مرطوب خانه مانند حمام نیز استفاده کنید. اصلی ترین نقطه منفی استفاده از این نوع شوفاژ ها مصرف و قیمت بسیار بالای آن ها می باشد. امروزه به دلیل بالا رفتن قیمت ماده اولیه تولید این رادیاتورها تهیه آن ها خیلی مقرون به صرفه نمی باشد.

ویژگی های رادیاتور پره ای از جنس فولاد

•    عدم امکان جایگزینی پره ها
•    ضریب هدایت حرارتی کمتر نسبت به انواع آلومینیومی
•    مقاومت پایین در برابر خوردگی و زنگ زدگی

رادیاتور حوله خشک کن

امروزه یکی از الزامات اصلی ساخت خانه تعبیه رادیاتور حوله خشک کن در حمام ها می باشد. این رادیاتورها که معمولاً از سه جنس شیشه ای ، آلومینیومی و استیل می باشد به دلیل ساختار خودشان کاربرد و کارایی بسیار بالایی دارند علائم باور عمومی مصرف انرژی آنها بسیار پایین است.  محبوب ترین شوفاژ های حوله خشک کن در ایران از جنس استیل می باشند ولی در کشورهای پیشرفته و حتی خانه های لاکچری ایران از جنس شیشه ای نیز استفاده می شود.  از حسن های استفاده از شوفاژ های استیل قابلیت نصب بسیار آسان آنها می باشد که سبب می شود نه تنها فضای کل حمام را گرم کنند بلکه حوله ها و وسایل دیگر را نیز به درستی خشک میکند.

رادیاتور قرنیزی

آیا قرنیزها را که در شرکت ها و بخش های مختلف دکوراسیون داخلی از آنها استفاده می شوند را مشاهده کرده اید؟ امروزه یکی از مدرنترین روش های گرم کردن خانه ها استفاده از رادیاتورهای قرنیزی می باشد ، که در گوشه خانه ها نصب شده و سبب می شود خانه نه تنها زیبایی خود را حفظ کرده بلکه بلکه با فرایند بهتری گرم کردن خانه را انجام دهد. از مهم‌ترین حسن های به کارگیری این رادیاتورها عدم نشتی و خرابی قرنیزهای حرارتی می باشد که بحث هواگیری را نیز به حداقل ترین میزان رسانده و مهمتر از آن هزینه های بالای لوله کشی های حجیم را نیز از میان می برد. علاوه بر مسائلی که گفته شد مصرف انرژی این رادیاتورها بسیار پایین بوده ولی بازدهی حرارتی آنها نسبت به دیگر رادیاتور ها بالاتر می باشد

رادیاتور برقی

یکی از مدرن ترین و جدیدترین رادیاتور هایی که در دنیا نیز بسیار محبوب می باشد رادیاتورهای برقی هستند. از آنجایی که هزینه گاز در ایران بالا نمی باشد این رادیاتورها در ایران خیلی محبوب نشده و بیشتر در کشورهایی که هزینه گاز طبیعی بسیار بالا بوده استفاده می شوند. به عنوان مثال ایرانیانی که در ترکیه هستند از این رادیاتورها به کرات استفاده می کنند و هزینه انرژی آنها را تا حد زیادی کاهش می دهد. از آنجایی که این رادیو تارها به جای گاز از برق استفاده می کنند راندمان آنها نسبت به رادیاتور های دیگر پایین تر بوده و داخل ایران هزینه بیشتری را در بر خواهد داشت

رادیاتور شیشه ای

از جدیدترین مدلهای رادیاتور در داخل کشور که بیشتر جنبه دکوراتیو و تزئینی دارد تا بحث گرمایشی، رادیاتورهای شیشه ای می باشند.  این رادیاتورها از آنجایی که بیشتر به منظور دکوراسیون های داخلی تهیه شده اند به شما این امکان را می دهند تا به لطف انعطاف پذیری بالای خود طرح‌ها و رنگ‌های مختلف را در آن پیاده سازی کنید و زیبایی خانه خود را افزایش دهید. از آنجایی که سیستم های گرمایشی مانند بخاری و یا حتی شومینه با محدودیت های فضا برای نصب روبرو هستند افرادی که قصد دارند در فضاهای بسیار محدود بهترین ابزار را وصل کنند رادیاتور های انتخابی مناسب برای آنها می باشد

ویژگی های رادیاتورهای شیشه ای

•    قیمت خرید مناسب و حمل و نقل آسان
•    زیبا، جذاب و متنوع
•    هزینه نصب کم و فاقد هزینه نگهداری
•    امکان چاپ طرح های دلخواه روی صفحه رادیاتور
•    احتمال شکست صفحه ی شیشه ای رادیاتور

رادیاتور لوله ای

که معمولاً توسط خود افراد نیز قابل طراحی می باشند ، استفاده از آنها دیگر در ایران بسیار منسوخ شده و تنها در برخی از خانه های قدیمی و آن هم در بخش حمام و خشک کنه هول استفاده میشود. در این نوع شوفاژ ها لوله ها به صورت عمودی یا افقی در کنار هم قرار گرفته می شود با یک طراحی ساده امکان گرم کردن خانه فراهم می‌شود

جنس انواع رادیاتور

همانطور که پیش از این نیست به شما گفتین با وجود اینکه ما انواع و اقسام شوفاژها را در خانه دار می باشیم این شوفاژها از جنس اصلی تقسیم شده اند که پیش رو با هم به بررسی جنس و تفاوت های آنها می پردازیم

معرفی انواع رادیاتور

معرفی انواع رادیاتور

رادیاتور چدنی

از مقاوم ترین شوفاژها در برابر رطوبت و آب که در هر بخش از خانه نیز می تواند به کار رود شوفاژهای چدنی می‌باشند که امروزه بیشتر در شمال کشور از آن استفاده می شود.  این شوفاژها که با روش خاص ریخته‌گری به وجود می آیند در اندازه و شکل های مختلف بوده و به صورت پره ای در بازار به فروش می روند.

رادیاتور آلومینیومی

یکی از مدرن ترین و جدیدترین رادیاتورها که در داخل بازار مشاهده می‌شود رادیاتورهای آلومینیومی هستند که در بسیاری از خانه های مدرن و برج های امروزه از آنها استفاده می شود. این رادیاتورها که در اصل از لوله های عمودی برای گرم کردن خانه استفاده می کنند بر روی آنها یک پنل خارجی نصب می شود تا نه تنها به زیبایی آن بیافزاید بلکه گرما را نیز بهتر به بخش‌های مختلف منتقل می کند

ویژگی های رادیاتورهای پره ای از جنس آلومینیوم

•    امکان تعویض پره در صورت خرابی
•    ضریب هدایت حرارتی نسبتاً بالا
•    وزن سبک و حجم کمتر نسبت به انواع فولادی

رادیاتور فولادی

که پیش از این نیز به شما گفتیم توسط ورقه های آهنی ساخته می شود که ضخامت آن 25 میلی متر می باشد که ابعاد و اندازه های آن قابل تغییر می باشد.

ویژگی های رادیاتور پره ای از جنس فولاد

•    عدم امکان جایگزینی پره ها
•    ضریب هدایت حرارتی کمتر نسبت به انواع آلومینیومی
•    مقاومت پایین در برابر خوردگی و زنگ زدگی

قیمت رادیاتور

همانگونه که پیش از این نیز ذکر شد ما انواع مختلف شوفاز در بازار داریم که قیمت آن ها بنا به پره ها و جنسشان متفاوت می باشد از این رو بهتر است در این بازار قیمت ثابتی را اعلام نکرده و اجازه دهیم هنگام خرید شما با مراجعه به بازار بهترین قیمت را پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *